Kolor ma znaczenie!

RS_LOGO_RGB_300dpi_Easy-Resize.comZielony, pomarańczowy a może czerwony? Tu kolor ma znaczenie! Czy wiesz czym oddychasz? Takie pytanie zadali sobie uczestnicy projektu „Zielona Alternatywa” realizowanego przez Stowarzyszenie „Przyjaciele Wronia”.
By na nie odpowiedzieć na budynkach szkół podstawowych w Jarantowicach i Zieleniu zamontowaliśmy czujniki pomiaru jakości powietrza Airly, które pomagają zbierać, przetwarzać i interpretować dane na temat zanieczyszczenia powietrza w czasie rzeczywistym.
 Airly 7_Easy-Resize.comProjekt “Zielona Alternatywa” realizowany jest w ramach programu “Równać Szanse” finansowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Zielona alternatywa LOGOTYPE-1 (1)

Airly 1_Easy-Resize.comJakość powietrza można stale kontrolować na stronie: https://airly.org/map oraz w aplikacjach mobilnych na system Android oraz iOS. Punkty na mapie przybierają różne kolory w zależności od aktualnej jakości powietrza: od zielonego (najlepsza jakość) przez pomarańczowy (dopuszczalna norma) po czerwony (norma wielokrotnie przekroczona i zagrażająca zdrowiu).
Działanie ma wymiar edukacyjny. Chcemy zwiększyć świadomość mieszkańców w zakresie jakości powietrza jakim oddychamy i pokazać jak długotrwałe narażenie na zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko chorób serca, udaru, chorób płuc oraz przewlekłych i ostrych chorób układu oddechowego np. zapalenia oskrzeli i astmy.

3 (1)_Easy-Resize.comAirly 4 (1)_Easy-Resize.comAirly 6_Easy-Resize.comSzczególnie istotne jest to 4_Easy-Resize.comw czasach obecnej pandemii. Rozpoczynamy już kampanię edukacyjną wśród uczniów szkół gminy Ryńsk. Całość poprzedziliśmy konsultacjami z 1 (1)_Easy-Resize.comDyrektorami Szkół, na których zostały umieszczone czujniki i Wydziałem Ochrony Środowiska Gminy Ryńsk.

Zespół redakcyjny projektu Zielona Alternatywa